Nagy v premiérovom finále na MS ôsmy, Kingovej svetový rekord

30.07.2017 Celý región

Budapešť 30. júla (TASR) - Slovenský plavec Richard Nagy skončil na majstrovstvách sveta v Budapešti na ôsmej priečke v disciplíne 400 metrov polohové preteky. V nedeľňajšom podvečernom finále dohmatol v čase 4:16,33 minúty, čím zaostal za svojím postupovým výkonom z predpoludňajších rozplavieb (4:15,69 min). Nagy zažil premiérové finále MS v kariére.

Američan Chase Kalisz sa radoval zo zlata v rekorde šampionátov 4:05,90 minúty, striebro si vybojoval reprezentant domáceho Maďarska David Verraszto (4:08,38 min) a tretí finišoval Daija Seto z Japonska (4:09,14 min).

Zlato a rekord Kingovej

Americká plavkyňa Lilly Kingová počas finále na 50 m prsia v súťaží bazénových plavcov na MS v plávaní v Budapešti 30. júla 2017.
Americká plavkyňa Lilly Kingová triumfovala na majstrovstvách sveta v Budapešti vo svetovom rekorde 29,40 sekundy v disciplíne 50 metrov prsia. Doterajšie maximum Ruty Meilutyteovej z roku 2013 zlepšila o osem stotín sekundy. Na druhom mieste dohmatla Ruska Julija Jefimovová (29,57 s). Bronz získala Kingovej krajanka Katie Meiliová (29,99 s).

Dvadsaťročná Kingová uspela v skoršom priebehu šampionátu na prsiarskej stovke, Jefimovová sa radovala na dvojnásobnej trati, pripomenula agentúra DPA. Litovčanka Meilutyteová skončila štvrtá. Kingová sa neskôr podieľala na ďalšom svetovom rekorde, ktorý dosiahla štafeta Američaniek na 4x100 metrov polohové preteky. Plávala na druhom úseku, spoločne s ňou boli v tíme Kathleen Bakerová, Kelsi Worrellová a finišovala Simone Manuelová. Kvarteto si pripísalo čas 3:51,55 minúty, doterajší najlepší výkon z roku 2012 (tiež USA, pozn.) zlepšili o päť desatín sekundy. Rusky boli druhé, Austrálčanky skončili tretie.

Obľúbenkyňa Hosszúová

Domáca obľúbenkyňa Katinka Hosszúová suverénne zvíťazila v nedeľu na 400 metrov polohové preteky. Od súperiek sa odpútala už pred polovicou prsiarskeho druhého úseku a časom 4:29,33 minúty stanovila rekord šampionátov. Pred hlasitým maďarským obecenstvom získala druhú zlatú medailu, podarilo sa jej to aj na 200 metrov polohové preteky. Okrem toho si vybojovala striebro (200 m znak) i bronz (200 m motýlik).

Američania Matt Grevers, Kevin Cordes, Caeleb Remel Dressel a Nathan Adrian zvíťazili časom 3:27,91 minúty v záverečnej súťaži MS 4x100 metrov polohové preteky pred Veľkou Britániou a Ruskom.